O Nas - Od czego zacząć?

Od czego zacząć?

Zacznij od siebie!

Od czego zacząć?

Zacznij od siebie!

To jedno z podstawowych pytań na które trudno odpowiedzieć. Ponadto nie ma jednej dobrej lub najlepszej odpowiedzi.
Jak chcesz spróbować własnych sił by na nie odpowiedzieć, czytaj dalej. Gdy wolisz by pomogła Ci osoba doświadczona, skontaktuj się z nami. Zajrzyj do działu Kontakt i Oferujemy.

Czy naprawdę początek jest taki złożony? Zobaczymy:

  1. Ciało fizyczne to system połączonych ze sobą wielu systemów i organów. Gdy zaczyna szwankować jeden to inne też są tym dotknięte a my po czasie widzimy stan gdzie wszędzie coś jest nie tak. To takie stare lampki choinkowe, jedna się przepali i wszystkie gasną bo to obwód zamknięty. Kto jest w stanie wskazać, która się przepaliła tylko patrząc na nie? Czasami dwie są zepsute na raz :). Wtedy to nie my testujemy lampki ale one nasz system nerwowy. 🙂
  2. Oprócz ciała fizycznego mamy jeszcze 6 energetycznych. Im bardziej subtelne tym mniej o nim wiemy i mniej rozumiemy jak wyglądają zależności w tym ciele, oraz połączenia z innymi.
    Przykładowo, drugie ciało po fizycznym to eteryczne. Nim zajmuje się głównie medycyna chińska (Polskie stowarzyszenie PTTMC ) i ajurwedyjska. Meridiany, punkty akupunkturowe itd… Stopień skomplikowania tego systemu jest spory.
  3. Wpływy zewnętrzne. Dziś jest ich taka mnogość, że trudno to sobie nawet wyobrazić.
    Gdy kogoś boli łokieć, idzie poradę i dobry lekarz zauważa wiele nieprawidłowości w jego stanie fizycznym. Pacjent podejmuje terapię, wiele rzeczy się poprawia, niedługo można powiedzieć, że wygląda na zdrowego człowieka ale łokieć boli coraz bardziej. Bo przyczyna była czysto fizyczna na przykład. W pracy często operuje myszką ale tak ma rękę ułożoną, że nadwyręża ten staw, który nie nadąża się regenerować.

Dlatego w praktyce stosujemy podejście, w którym zaczynamy od korygowania tego co na pewno jest źle. Nawet jak nie mamy pewności, że tam jest ukryta przyczyna pierwotna. Jak jesteśmy uważni, to po jakimś czasie zaczynają się wyłaniać inne przyczyny i w ten sposób można sobie pomóc. Warunkiem jest otwartość i podejście holistyczne. Gdy uprzemy się szukać przyczyny i rozwiązania w jednym miejscu mamy duże szanse nie znaleźć właściwej.

Mówiąc inaczej, na początku zrób cokolwiek co jest we właściwym kierunku i bezpieczne. Pójście po poradę do kogoś kto ma większe doświadczenie jest jedną z takich dobrych metod. Wybór jest spory.

Gdzie się udać? To przede wszystkim zależy od tego na czym Ci zależy. My podkreślamy znaczenie profilaktyki. Tak działa Tradycyjna Medycyna Chińska, tak działa naturopata, dobry dietetyk czy też salony masażu i rehabilitacji. Może brzmi to dziwnie, ale o kręgosłup warto zadbać zanim się rozsypie. Wychodzi taniej i mniej boli.

Wyobraź sobie, że jesteś matką dwójki dzieci. Chcesz by były zdrowe i wiesz, że sama też chcesz być zdrowa, uśmiechnięta i silna by się nimi zająć. Postaw sobie na początku dwa pytania:

  • Czy jestem merytorycznie przygotowana by sama dbać o zdrowie swojej rodziny w tym nienaturalnym środowisku? Czy na pewno chcę eksperymentować na swoich dzieciach?
  • Czy zaufam komuś kto podaje się za fachowca w swojej dziedzinie? Jak go sprawdzić i skąd mam wiedzieć, że jego podejście jest słuszne?

Najczęściej odpowiedzi na te pytanie prowadzą do sytuacji patowej, paraliżu decyzyjnego. Można jednak wybrać terapeutę, na przykład z polecenia, ale i samemu weryfikować te informacje. Osoba, która wie co robi będzie w stanie zarówno podać Ci źródła jak i przystępnie wytłumaczyć dlaczego postępujemy tak a nie inaczej. Ostatecznie jednak masz możliwość weryfikacji i sprawdzania czy to co jest zalecane jest korzystne. Skup się więc na podstawach autodiagnozy.

Zacznij też poznawać siebie. Ten proces może a nawet powinien być prowadzony równolegle. To znaczy, że możesz korzystać z usług takie jak nasze ale i samemu się dokształcać. Weryfikuj swojego terapeutę i czerp od niego wiedzę. To nie chodzi by mu dorównać ale by rozumieć proces.

Dziś nie jest już tajemnicą, że olbrzymia część chronicznych dolegliwości jest spowodowana stresem czy też przez nasz system emocjonalny. Zacznij od wiedzy stosunkowo zrozumiałej i łatwo dostępnej. Wiedząc więcej o sobie redukujemy napięcie i podejmujemy trafniejsze decyzje. Przykładem takiej szybkiej pomocy w rozumieniu siebie jest system Human Design. Podstawy, które daje właściwie za darmo są bardzo cenne dla każdego. Dalej potrzebny jest ktoś bardziej doświadczony.

Pagórkowate pola zboża w okolicach Aberdeen

Na koniec porad na początek, rzecz „najważniejsza”. 🙂 Jak pogłębiasz swoją wiedzę oczywiście korzystaj z internetu, tu jest różnorodność. Ucz się jednak z książek, bo tam wiedza jest pełniejsza i precyzyjniejsza. Ucz się też od ludzi z doświadczeniem, kursy mogą okazać się tu przydatne jak idziesz na niego już z pewną wiedzą książkową i osobistą.
Nigdy nie ograniczaj się do jednego systemu, możesz być fanem jednego lub dwóch ale pamiętaj, że teorii wszystkiego jeszcze nie napisano. 🙂

© klinikazdrowegoczlowieka.pl 2021

pl_PL